U Los Angelesu Uber prikazao svoj slovenski betmobil!

Piše: Denis Kuljiš

Najsenzacionalnija vijest generirana na Balkanu u zadnjih trideset godina, prošla je (na Balkanu) naravno nezapažena! Slovenija je preuzela svjetsko vodstvo u konstrukciji i proizvodnji električnih letjelica za novu transportnu soluciju urbanog prijevoza. Ivo Boscarol (naš Elon Musk) gradi ih za kalifornijski UBER. Upravo je objavljen nacrt eVTOL (elektičnog aviona s verikalnim polijetanjem) koji će od 2020. eksperimentalno letjeti u prvim Elevate-partnerskim gradovima, u metropolitanskom Los Angelesu (13 milijuna stanovnika) i Dallas-Foth Worthu, konurbaciji u Teksasu s više od 7 milijuna stanovnika.

Boscarolov revolucionarni avion razvijen je i proizvodit će se u njegovom pogonu ”Pipistrel” u Ajdovščini (7 tisuća stanovnika) i u tvornici ”Elan” u Begunju (tisuću stanovnika).

 

Nacrt letjelice nove generacije predstavio je Uber na Drugom godišnjem summitu svog projekta ELEVATE, održanom u L. A.-u. ELEVATE okuplja partnerske gradove, najveće urbane metropole iz cijelog svijeta u kojima će se primijeniti novi model gradskog prometa, a za razvoj inteligentnog sustava prometnog menadžementa, zadužena je NASA. Ekipa smrti – NASA, Uber i Ivo Boscarol, poduzetnik iz malog mjesta ranije poznatog jedino po tvornici ”Fructal” (koju su u međuvremenu kupili neki srpski biznismeni).

 

Pilot-projekt novog, revolucionarnog prometnog rješenja, demonstrirat će potencijal već za dvije godine. Tada počinje letenje između krovova nebodera i drugih prikladnih pristaništa u dva velika američka grada. To će silno skratiti putovanje s jedne na drugu točku u prenapučenim metropolisima u kojima je promet u samo jednoj (horizontalnoj) dimenziji zapravo kolabirao, čak i usprkos izgradnji podzemnih transverzala masovnog tranzita (podzemnih željeznica golemog kapaciteta). U špicama i metro je zagušen nepreglednim mnoštvom putnika, pa se prijevoz s jednog kraja grada na drugi pretvara u višesatni iscrpljujući napor. Prometni model ELEVATE donosi potpunu promjenu filozofije – prijevoz se individualizira, kao kod upotrebe Uber-taksija, a kako će se odvijati na bezbroj horizontalnih ploha (visina), postići će se golema multiplikacija kapaciteta. Cilj je da cijena usluge bude na koncu dostupna kao zemaljski transport! To će sve skupa izgledati kao kretanje mrava ili oni prizori iz SF-filmova o gradovima budućnosti, koje je prvi izmaštao Fritz Lang u ”Metropolisu”. Navigacija i navođenje u tom režimu leta ne može se osigurati centralnim upravljanjem, nego će letjelice, kad se eVTOL Uber omasovi, postati bespilotne, opremljene inteligentnim sustavima, koji će međusobno ”dogovarati” prometna rješenja u realnom vemenu.

 

Danas se vertikalni promet u velikim gradovima razvio u New Yorku, pa se iznad Manhattana uvijek mogu vidjeti helikoprteri koji lete na nekoliko tuceta heliporta u gradu i okolici. Ali, helikopter je bučan, nesiguran, ekstremno skup i spor, a njegovi motori zagađuju okoliš. Boscarolov eVTOL leti brzinom od 400 km/h, gotovo je bešuman, a emisija štetnih plinova je – nula. Sve njegove do sad proizvedene letjelice, u svijetu ih je oko 1,500, dok će se u četiri novootvorena pogona u Sloveniji, Italiji i Kini ubrzo proizvoditi isto toliko godišnje, opremljene su padobranima, a kako su veoma lagane, načinjene od kompozita, nije bilo fatalnih nesreća!

 

Kako je Ivo Boscarol dobio tako prestižan posao od kalifornijskog Ubera? Sigurno je pomoglo i to što vlasnici, kao i vlasnici Googlea, posjeduju njegove avione, a možda ih povezuje i interes za stare rockere – Ivo je prisutan na svakom velikom koncertu svakog legendarnog dinosaurskog rock-benda na svijetu. Treba li napomenuti da se ti matori svirači koje je Boscarol počeo pratiti na početku karijere, dok je bio rock-fotograf, također voze njegovim avionima?

 

No, to su naravno beznačajne socijalne veze – ključno je to što je Boscarolova tvrtka ”Pipistrel” svjetski lider u proizvodnji električnih aviona, koje proizvodi već godinama. Dobila je nagradu kao najinovativnija europska kompanija visoke tehnologije i najveću u povijesti nagradu za razvoj aeronautike od NASA-e u iznosu od 1,5 milijuna dolara. Ivini avioni spadali su u ultralight-kategoriju (nekoliko stotina kilograma trežine), ali njegov novi lukuzni četvorosjed ”Panthera” koji krstari brzinom od 400 kilometara na sat s doletom do Osla (2000 kilometara) na jednom tanku automobilskog (bezolovnog) benzina (umjesto AVGAS-a, kojim putnička avijacija ekstremno zagađuje atmosferu), prvi je njegov ”normalni” avion koji će se u novim tvornicama u Italiji (Gorizia) i Kini (Nanjing) proizvoditi inicijalno – dva dnevno. Naravno, postoji i električna verzija ”Panthere”, a ”Pipistrel” je patentirao i instalirao prvi električni punjač za avione koji do vrha napuni bateriju za otprilike pola sata.

 

Pionirska konstrukcijska rješenja stvaraju se u ”Pipistrelpvu” razvojnom institutu gdje sjede deseci doktora znanosti, većinom stranci iz Europe i Amerike, te Kinezi koji su došli na obuku za rad u velikom ”Pipistrelovom” kineskom kompleksu (grade se dvije avio-tvornice, aerodrom i Zrakoplovni fakultet – a Ivina slovenska tvrtka tu je većinski vlasnik, jer daje znanje, dok su Kinezi investitori s oko 500 milijuna eura). S njemačkim partnerskim institutima i mariborskim Tehničkim fakultetom Ivo je razvio revolucionarni hibridni (vodikov) pogon H2Y koji je već kao prototip poletio prije tri godine godina – ali to je buduće rješenje za interkontinentalne letove. Projekt koji je sad predstavljen u Los Angelesu imat će puno dublji društveni utjecaj, jer će potpuno revolucionirati transport, a neće ga samo učiniti jeftinijim i čišćim kao te vodikove ćelije.

 

Kad smo prije pola godine u Ajdovščini za Hrvatsku televiziju snimali dokumentarni film o Boscarolu, smjeli smo obići sve laboratorijske i proizvodne kapacitete, osim jedne naročite pozicije, s koje me oštro potjerao Ivin mladi direktor razvoja, Tine Tomažič. Ipak sam uspio uočiti o čemu se radi – s obzirom na to da je već bila objavljena vijest o kooperaciji s Uberom, odmah sam prepoznao ergonomsku maketu kabine četvorosjeda, koji se sad ukazuje u svoj ljepoti hiperelegantne letjelice koju kao da je izmislio sam Batman. ”Pipistrel”, uostalom i dolazi od latinske riječi pipistrellus, šišmiš, pa je ta konvergencija mašte i inženjerske vizije, čini se, bila neizbježna…

 

Koliko se može razabrati s crteža dizajna, horizontalni pogon daje pusher-propeler, a po škrgama koje se vide na gornjoj oplati – donja strana nije prikazana – očito je riječ o većem broju ”dronskih” propelera koji će se aktivirati kod polijetanja i slijetanja. Koncepcija udvostručenog pogona za vertikalno i horizontalno letenje (umjesto onog uobičajenog na VTOL-lovcima, koji preusmjeravaju mlaz istog motora) bio je iskušan još na prototipu Mirage Balzac V iz 1962. godine ali se pokazao nepraktičnim, jer je to silno povećavalo težinu, pa se od takvog pristupa odustalo (jedino su Sovjeti imali takav lovac na nosačima aviona, Jak-38) No, revolucionarna Boscarolova filozofija konstrukcije aviona koja se zasniva na ideji maksimalnih performansi uz minimalnu težinu, omogućava da se na letjelicu ekonomično ugrađuju dodatni, dronski propeleri i motori. O kakvom je točno rješenju riječ za sad je još brižljivo skrivana tajna…

 

Pripremajući se za masovnu proizvodnju Uber-Elevate Pipistrellus-betmobila, Ivo je shvatio da mora pronaći pouzdanog i iskusnog isporučioca kompozitnih materijala. Nije morao daleko tražiti. S travnate piste ispred njegove kancelarije, do letališča Lesce kod Bleda, Ivo stiže svojim aviončićem za petnaest minuta. Nekoliko stotina metara dalje, nalazi se u centru sela Begunje poduzeće ”Elan”, svjetski lider u kompozitnim tehnologijama i konstrukcijama. Osim proizvodnje skija i ostale zimske opreme po kojoj su poznati već desetljećima kao šminkerski brend, s inovativnim rješenjima koje su izmijenile alpsko skijanje,”Elan” proizvodi (u Hrvatskoj) trkaće jedrilice i krstaše do 50 stopa dužine, zatim sjedala i gledališta za svjetske sportrske dvorane i arene i, najvažnije, kompozitne komponente za najrazličitije high-tech uređaje, uz ostalo vjetroelektrane, uključujući one morske. Firma je privatna, u vlasništvu ciparskog holdinga, radi u 60 zemalja svijeta, a u Begunju zapošljava više ljudi nego što mjesto ima stanovnika. ”Elan” industrijski proizvodi kompozite, a svojedbno je pravio i svoje jedrilice. S jednom njemačkom i jednom slovenskom malom kompanijom – zapravo konstruktorom – napravili su motornu jedrilicu ”Apis”, koju je Ivo preuzeo pa uvrstio u svoj proizvodni program. Zapravo, kod njega su završili svi slični razvojni projekti, jer je stvorio globalnu kompaniju koja prodaje letjelice u stotinjak zemalja svijeta, više na južnoj, nego na sjevernoj hemisferi zemaljske kugle. On je kao Steve Jobs koji isto nije ništa izumio i konstruirao, nego je stvorio ”Apple” tako što je svoj genij udahnuo u proizaična tehnološka rješenja i pretvorio ih u globalni fenomen koji mijenja čovjeka i društvo.

 

 

http://www.pipistrel.si/news/pipistrel-at-2nd-uber-elevate-summit

 

https://hrti.hrt.hr/video/show/4357309/mistika-uspjeha-ivo-boscarol-dokumentarna-serija-510-hd