Andrija Mikulić: Hadezeovski inspektor Maigret

Piše: Denis Kuljiš

Tekst objavljen 2016. godine u ”Jutarnjem listu” opisuje karijeru Andrije Mikulića i pokazuje zašto je on idealna osoba za hadezevskog vrhovnog inspektora, ključnog državnog činovnika koji će suzbijati sveprisutnu korupciju u Hrvatskoj…

Prije točno osam godina, 2008., objavio sam u ”Globusu” ovaj članak o velikoj aferi u Ministarstvu poduzetništva:

”Na prvi pogled, dr. Dragan Krasić je običan, srednjerangirani državni činovnik u administrativnom imperiju Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva. No, kao načelnik Sektora za rudarstvo u Upravi za energetiku i rudarstvo, on uživa autonomiju. Ravnatelj Uprave za energetiku i rudarstvo, istina, po dužnosti potpisuje akte koje mu Krasić podnese, ali kako je nestručan za specijalizirano područje rudarstva, mora mu pokloniti povjerenje…

Čime se, zapravo, bavi Sektor za rudarstvo u zemlji u kojoj ne radi ni jedan rudnik? Regulira i administrira nevjerojatno lukrativnu djelatnost eksploatacije arhitektonskog kamena, zatim boksita, sirove sadre i tupine, od koje se pravi cement. U zemlji ima oko 500 eksploatacijskih polja «mineralnih sirovina», a u Dalmaciji su rasprostranjene velike količine dekorativnog kamena, koji je strahovito skup. Kubični metar arhitektonskog kamena I klase na iskopu košta 550 eura. Pritom eksploatacija nije osobito zahtjevna visoka tehnologija, dotjeraš bager, dijamntnu pilu i nekoliko šljakera, a državi plaćaš koncesijsku naknadu od 2%, još umanjeno za eksploatacijske troškove! Proizvodnja košta najviše 100 eura po kubiku, što znači da u kamenolomu koji proizvodi samo tisuću kubika godišnje, ni kriv ni dužan, zaradiš tri-četiri milijuna kuna na godinu. Naš kamen silno je tražen, izvozi se u Italiju i u Kinu, a izvozna pristojba je upravo smiješna – samo 1%! Trgovci i dileri nacrtaju se u kopu sa svojim šleperima, samo trebaš dizalicu da im utovari blokove. Zašto bi čovjek švercao drogu, ako može otvoriti kamenolom? Ali, prvo moraš dobiti koncesiju…

Čim je još za prve hadezeovske vladavine 1997. došao u Odjel za rudarstvo, Krasić je s nekoliko problematičnih odluka uzrokovao pritužbe s nižih razina državne uprave, ali su one brzo legle. Kao načelnik Sektora on ima gotovo neograničenu vlast u oblasti rudarstva. Osim toga, znalo se da mu je državna revizorica Šima Krasić teta – pa ako joj i nije najmiliji nećak, to je izgledalo kao dosta ubitačna kombinacija kojoj se nije lako suprotstaviti ako si neki mali direktor ili predsjednik općine u provinciji gdje se rudna ležišta i nalaze. Da bi baš sve baze bile pokrivene, Krasićev kum, Andrija Mikulić, postao je, štoviše, glavni državni inspektor za rudarstvo! A zatim je postao poslovni partner Krasićeve žene Ozane, geologinje. S kapitalom od 18 tisuća kuna njih dvoje su 1998. popola osnovali firmu ”Adriakamen” i od Krasićeva Sektora za rudarstvo 1999. zatražili otvaranje istražnog polja Plano, pet kilometara sjeveroistočno od Trogira. Riječ je o rimskom kamenolomu na brdu poviše mjesta gdje se kamen, na ležištu Seget, vadio od pamtivijeka – od njega je načinjen Radovanov portal trogirske katedrale, zvonik splitske prvostolnice, mnoge palače u Veneciji i Carigradu, a u novije doba, Fischer von Erlach upotrebio ga je za dogradnju bečkog carskog dvorca Hofburga.

Već krajem iste, 1999. godine, Krasić izlazi ženi i kumu u susret pa im odobrava istraživanje površine od 22,88 hektara. Zatražili su iskop 970 kubika godišnje. Pošto su istražne radnje obavljene – ali samo na manjoj čestici od 3,95 hektara – utvrđeno je da već tu ima oko 400.000 kubika kamena. Deset puta previše po važećem Zakonu o rudarstvu, odnosno Pravilniku o eksploataciji rudnih sirovina, koji (u članku 11.) koncesiju limitira na 40.000 m3 na rok od najviše 40 godina. Dakle, pošto je «Adriakamen» tražio 970 kubika, puta 40 godina – smjeli su dobiti nešto manje od 40.000 m3, a to znači, maksimalno oko 4 hektara ovog bogatog kamenoloma. S tim da ni to ne bi bio loš biznis – kamen je prva liga, pa bi im donio zaradu od 20 milijuna eura. Hosana! Ali, valjani poduzetnici imali su veće ambicije.

Malo su pričekali jer se mijenjala vlada. Došla je na vlast Račanova trećesiječanjska koalicija. Na čelo Uprave za energetiku i rudarstvo zasjela je ekipa Goranka Fižulića. Krasić je, u kutu nikom na put – preživio. Njegov novi šef, ravnatelj Uprave za energetiku i rudarstvo, rutinski je 11. lipnja 2001. potpisao rješenje kojim se poduzeću «Adriakamen» odobrava eksploatacija na cijeloj površini od 22,88 hektara! Ne izgleda bog zna što neupućenima, a upućenih je tu malo, i svi su povezani. Na prostoru koji im je prepušten ima (matematički) oko 2,5 milijuna tona kamena, u nominalnoj vrijednosti od oko milijardu i pol eura, umanjeno za troškove eksploatacije, koji ne prelaze 20 posto! No, to je tako samo na prvi pogled – ako se pregleda topografska karta koja je priložena elaboratu, vidi se da su istražne radnje provedena samo u dnu brda koje se strmo uzdiže pa je sloj plemenitog kamena sve deblji i iskop će naposlijetku biti visok sedamdeset do sto metara, kao u Segetu! Znači, naslage su još izdašnije. Uz sav oprez može se procijeniti da kamena tu ima za dvije – tri? – milijarde eura… Lijepa lova za gospođu, puno para za kuma, a ne treba nikakav tajni ortački ugovor s načelnikom Sektora za rudarstvo, jer je njegov udio osiguran kao bračna stečevina…

Koncesija na kamenolom pet kilometara udaljen od centra Trogira, malog mjesta u kojem se sve zna, izazvala je ogovor, pa Mikulić i gđa. Krasić prodaju svoju firmu nekim ljudima za – 70 tisuća eura. Zatim je dopala u ruke veletrgovca Pave Drpića. To bi značilo da se on jeftino domogao milijardske koncesije, ako su prodavači zaista tako naivni kao što se čini. Drpić je, inače, vlasnik više kamenoloma po Dalmaciji, ima interese u Bugarskoj i Makedoniji, a posredovao je prilikom prodaje vrlo cijenjenog bračkog kamena u Italiju. Ono što je Mamić za nogomet, to je Drpić za kamen.”

  • Seget Donji – rimski tlocrt nalik maloj Dioklecijanovoj palači na obali Trogirskog zaljeva

Kad je članak izašao u ”Globusu”, gdje je sve to bilo nadugo i naširoko elaborirano i ilustriran fotografijom džipa ”Mercedes ML” koji voze samozatajni supružnici Mikulić, Sanaderova vlada je smjesta – praktički dok je ”Globus” vruć još ležao na kioscima – smijenila Krasića i Mikulića. Zatim je vlada pala, a sam premijer Sanader i njegov ministar poduzetništva Polančec završili su u zatvoru. Ali što se dogodilo s protagonistima priče o ”dragom kamenu”? Za vladevine Jadranke Kosor i Đure Popijača, Krasić je odmah vraćen u ministarstvo gospodarstva. Opet je dobio svoj stari posao načelnika Sektora rudarstva. Andrija Mikulić otišao je pak iz Državnog inspektorata (sektor rudarstva), pa i sam prešao u Ministarstvo gospodarstva da u Sektoru rudarstva pomaže kumu, mužu svoje bivše partnerice. Postao je član Krasićeva stručnog povjerenstva za dodjelu rudarskih koncesija!

Nedavno je Slobodna Dalmacija objavila članak o jednom njihovu starom slučaju iz 2009. godine, koji nije nikakva afera, jer nije utvrđeno protuzakonito djelovanje, nego je stvar zanimljiva, ako ne i bizarna. Ta komisija, piše Slobodna, uspjela je za samo jedan dan – istog dana kad je molba zaprimljena – izdati dozvolu za nastavak rada nekoj tvrtki s Brača. Vlasnik tvrtke bio je – Pavo Drpić, a direktor – Mirko Bauk, otac Arsena Bauka, koji dvije godine kasnije postaje Milanovićev ministar državne uprave. Bračani!

Mikulić je u međuvremenu započeo i postigao blistavu političku karijeru. Još pod SDP-om postao je predsjednik Nadzornog odbora tvrtki HŽ Cargo i HŽ Infrastruktura, te član Nadzornog odbora ZET-a i hotela ”Palace”. Zatim je poslije lokalnih izbora 2013. kao predsjednik zagrebačkog HDZ-a, imenovan potpredsjednikom Gradske skupštine. Njegov drugi kum, Milijan Brkić – Vaso, potpredsjednik stranke, sad ga, štoviše, zagovara kao kandidata za gradonačelnika na izborima 2017. iako je na prošlim lokalnim izborima stranka s Mikulićem na čelu dobila samo 14,7% posto glasova. Plenković mu je stoga navodno rekao da na nj ne računa, te istodobno odbio njegov prijedlog da HDZ podrži Sandru Švaljek, koju kandidira bliski HSLS. Tu se očito u pozadini pravi neka kombinacija na koju ne pristaje predsjednik HDZ-a. Stranka je naložila Mikuliću da Bandića ruši prilikom izglasavanja promjene statuta grada i donošenja proračuna. Kad se vidjelo da on doista onda neće dobiti dovoljno ruku za statutarne promjene, digli su ih u zrak esdepeovci. Tu uvijek netko kapitulira, svi su svakome nešto dužni i nitko se ne želi zamjeriti, ili bilo čega prisjetiti – kadrovske rotacije imaju u nas isti učinak kao i one na kojima se štampaju novine.